Depresja kojarzona jest głównie ze smutkiem, złym nastrojem i brakiem chęci do aktywności. Jest to jednak powierzchowne rozumienie tego pojęcia. Często zdarza się, że nie jest traktowana poważnie. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze kwestie z nią związane.
Depresja to choroba a nie chwilowy smutek
Depresja jest chorobą i tak należy z nią postępować. Powoduje zaburzenie funkcjonowania człowieka w różnych obszarach jego życia, w życiu prywatnym i zawodowym, ale też związanymi z zainteresowaniami, postrzeganiem samego siebie. Depresję można scharakteryzować jako długotrwały stan obniżonego nastroju, któremu towarzyszą objawy somatyczne i psychiczne. Nie jest związana z chwilowym smutkiem, natomiast aby ją zdiagnozować objawy muszą utrzymywać się co najmniej 14 dni.
Objawy depresji:
- Obniżony nastrój, który utrzymuje się przez większą część czasu, pojawia się prawie każdego dnia przez co najmniej dwa tygodnie;
- Płaczliwość;
- Ciągłe poczucie bycia zmęczonym;
- Problemy ze snem – bezsenność lub nadmierna senność;
- Utrata wagi w krótkim okresie lub przybieranie na wadze;
- Utrata przyjemności związanych z zainteresowaniami;
- Negatywne i krytyczne patrzenie na siebie;
- Brak dostrzegania perspektyw na przyszłość;
- Myślenie o śmierci, myśli samobójcze;
- Problemy z koncentracją;
- Spadek poczucia własnej wartości;
Leczenie depresji
Tak jak na wstępie zaznaczono jest to choroba i należy ją leczyć i traktować poważnie tak jak inne. Należy pamiętać, że pójście na spacer czy myślenie o czymś miłym nie pomoże jej przezwyciężyć – to tak jakbyśmy chcieli wyleczyć chorobę nowotworową w ten sposób.
Farmakoterapia – leki przepisuje lekarz psychiatra po kontakcie/konsultacji z pacjentem i po postawieniu diagnozy. Ważne, aby stosować się do zaleceń lekarza, nie zmieniać dawki leków, nie odstawiać ich samodzielnie, przyjmować regularnie.
Psychoterapia indywidualna – spotkania z psychoterapeutą celem przepracowania trudności czy problemów, nabycia nowych kompetencji radzenia sobie z trudnościami, itp..
Pobyt na oddziale psychiatrycznym – gdy pojawia się konieczność ochrony życia, gdy pacjent ma natrętne myśli samobójcze, z którymi sobie nie jest w stanie poradzić. Na oddziale mogą być wdrożone różne oddziaływania – farmakoterapia, terapia grupowa, spotkania indywidualne z psychologiem, lekarzem.