Fobia społeczna

Fobia jest zaliczana do zaburzeń lękowych, charakteryzuje się uporczywym lękiem, który występuje przed konkretnymi wydarzeniami, sytuacjami, przedmiotami, itp. Wspomniany lęk jest nieadekwatny, tzn. realnie nie ma zagrożenia dla zdrowia/życia, a osoba tak właśnie to przeżywa.

Fobia społeczna związana jest z odczuwaniem silnego lęku w różnych sytuacjach, dlatego też może być mylona z nieśmiałością czy wstydliwością. Nieleczona przyczynić się może do zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu lub wystąpienia innych zaburzeń.

Przy występowaniu lęku społecznego osoba jest przekonana, że inni ludzie ją OBSERWUJĄ, PATRZĄ NA KAŻDY JEJ GEST, UWAŻNIE SIĘ PRZYSŁUCHUJĄ i na podstawie tego OCENIAJĄ NEGATYWNIE, dlatego też stresuje się, aby nie popełnić żadnego błędu, aby się nie skompromitować. Przekonanie to wpływa na to, że osoby z lękiem społecznym np.: nie korzystają z wspólnych wyjść ze znajomymi, nie decydują się na spożywanie posiłków poza domem, nie robią zakupów, nie wykonują telefonów, aby załatwić jakąś sprawę z nieznajomą sobie osobą.  Osoba cierpiąca na lęk społeczny najchętniej pozostaje w odosobnieniu, ponieważ uważa to za najbezpieczniejsze, a to dlatego, że nie jest w kręgu zainteresowania innych ludzi. Aby nie dopuszczać do odczuwania tak silnego lęku, dostosowuje swoje życie, by nie doprowadzać do interakcji z innymi. Sposób ten przynosi krótkotrwałą ulgę, niestety w dłuższej perspektywie pogłębia problem.

OBJAWY

Emocjonalne

Poznawcze

Somatyczne

Zachowanie

-lęk;

-zakłopotanie;

-zawstydzenie;

-strach;

-przerażenie;

-bezradność;

-niepokój;

-obawa;

-onieśmielenie;

-zmieszanie;

-roztrzęsienie;

 

-obawa przed oceną;

-obawa przed kompromitacją;

-brak wiary w swoje możliwości;

-brak pewności siebie;

-przekonanie, że inni oceniają w sposób negatywny;

-myślenie, że inni będą się śmiać i plotkować;

-przekonanie, że jak się popełni gafę to inni będą to pamiętać cały czas;

-pocenie się;

-drżenie rąk;

-“nogi jak z waty”;

-suchość w ustach;

-kołatanie serca;

-ucisk w klatce piersiowej;

-rumieńce na twarzy i/lub dekolcie;

-trudności z mową (np.: jąkanie się);

-ból brzucha;

-mdłości;

-zawroty głowy;

-brak nawiązywania kontaktu wzrokowego;

-unikanie kontaktów z osobami nieznanymi, nawet przez telefon;

-odmawianie wspólnych wyjść;

-wymyślanie wielu różnych wymówek, aby odmówić zaproszeń;

Czy mam fobie społeczną?

By móc odpowiedzieć na to pytanie, dobrze jest wykonać test, który nosi nazwę:

Skala Lęku Społecznego Leibowitza. Dzięki temu narzędziu można zbadać skalę problemu zarówno, jeśli chodzi o intensywność doznań jak i umiejętność radzenia sobie z sytuacjami lękowymi. Wynik tego testu należy potwierdzić u specjalisty.

LECZENIE

Często lekarze psychiatrzy decydują się na włączenie farmakoterapii. Jeśli chodzi o długość przyjmowania leków, to decyduje o tym właśnie lekarz. Najczęściej zalecane są leki, które obniżają poziom napięcia, co prowadzi do lepszego funkcjonowania. Leki te to SSRI. Warto nie ograniczać leczenia tylko do farmakoterapii, ale skorzysta z psychoterapii. Dzięki połączeniu tych dwóch sposobów leczenia, można stosunkowo szybko zaobserwować pierwsze efekty, ale żeby się utrzymały jak najdłużej i by nie nawracały, trzeba odbyć długoterminową psychoterapię.

To, co wspiera leczenie:

  • Relaksacja;
  • Aktywność fizyczna, np.: joga, spacery, basen, jazda na rowerze;
  • Praca grupowa, np.: TUS (trening umiejętności społecznych);
  • Trening asertywności;