Dziedzina nauki mająca charakter interdyscyplinarny, to znaczy, że czerpie informację z różnych dyscyplin naukowych takich jak medycyna, psychologia, biologia, itp. Seksuologiem jest osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunkach medycznych, psychologii, pedagogiki oraz dodatkowo odbyła dwuletnie szkolenie z seksuologii. Seksuologia zajmuje się seksualnością człowieka i w zależności od pojawiających się trudności udzielana jest pomoc i leczenie.
Kiedy zgłosić się do seksuologa?
Wszystkie osoby, u których występuje dyskomfort, ból, brak satysfakcji powinny umówić się na konsultację seksuologiczną, a także z problemami związanymi z płcią, tożsamością płciową, preferencjami seksualnymi. Nie jest wskazane, aby zbyt długo odwlekać zgłoszenia się do specjalisty. Im dłużej się odsuwa w czasie kontakt z seksuologiem, tym więcej pojawia się trudności, mających wpływ na zdrowie, ale i na związek.
Kto powinien się zgłosić do seksuologa?
Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą potrzebować pomocy specjalisty z zakresu seksuologii. Należy pamiętać, że również dzieci i młodzież często pojawiają się w gabinecie. Może zdarzyć się tak, że ktoś zgłosi się na wstępną konsultację, a specjalista uzna, że należałoby, aby zgłosił się z partnerem/partnerką, wtedy pracuje się z parą.
Przychodzą również zaniepokojeni rodzice, którzy mogą uzyskać poradnictwo i psychoedukację dotyczącą rozwoju psychoseksualnego swojego dziecka, pozyskują informacje na temat zachowań prawidłowych, zdrowych i tych, które się do nich nie zaliczają. Niekoniecznie musi przyjść dziecko czy nastolatek, w wielu przypadkach wystarczy praca z rodzicami.
Z jakimi trudnościami i problemami seksualnymi zgłosić się do seksuologa?
- Zaburzenia erekcji – sytuacje, gdy nie udaje się uzyskać w ogóle erekcji lub nie uzyskuje się pełnej albo zbyt wcześnie zanika;
- Transpłciowość – kiedy to płeć psychiczna nie jest taka jak biologiczna (zaburzenia tożsamości płciowe);
- Brak orgazmu lub/i satysfakcji seksualnej;
- Zaburzenia wytrysku – występuje zbyt wcześniej (przedwczesny wytrysk) lub jest opóźniony czy nie występuje w ogóle;
- Obniżone libido;
- Dyskomfort pojawiający się podczas współżycia;
- Odczuwany ból podczas stosunku seksualnego – dyspareunia;
- Niemożność współżycia – pochwica;
- Problemy z akceptowaniem siebie i swojej seksualności;
- Uzależnienie od: pornografii, masturbacji, seksu;